Szachy live
SZKOLENIE
Statystyka

Wizyty dzisiaj0
Wizyty63897
Państwa
Top 5:
Unknown flag 59%Unknown (37529)
Poland flag 18%Poland (11218)
China flag 5%China (3487)
Germany flag 5%Germany (3319)
Ukraine flag 4%Ukraine (2787)
63897 Wizyty z 121

Okiem Mistrza - MG2010 raz jeszcze

W tym roku udało mi się obronić tytuł Mistrza Garnizonu Warszawa 2010 w szachach szybkich. Satysfakcja duża, mimo, że to już kolejny raz na najwyższym podium. Rozgrywki organizacyjnie świetnie przygotowane przez Dyrektora Mistrzostw, płk. rez. Andrzeja Zubelewicza. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że Pan Andrzej ma duże doświadczenie m.in. w organizacji centralnych Mistrzostw WP w Szachach.

W zawodach wzięła udział cała czołówka warszawskich szachistów wojskowych. Małą niespodzianką turnieju było zdobycie 2 miejsca przez Włodzimierza Prażmowskiego. Tu i ówdzie fortuna wspomagała go (partia z Bajgrowiczem, gdzie mimo przegranej strategicznie pozycji zdołał pokonać utytułowanego rywala). A z Rysiem Cegłowskim to już prawdziwe studium taktyczne! Brawo!

Dla mnie najtrudniejsza była ostatnia partia. Zabrzmi to może nawet dziwnie, gdyż jakikolwiek rezultat dawał mi 1 miejsce i w sumie mogło mi nie zależeć. Ale … gdybym przegrał, to mógłbym się spodziewać żartów-docinków, że odpuściłem. Włodek, „zapłodniony” poprzednimi zwycięstwami, grał bardzo szybko i tylko czyhał na mój błąd. Ja z kolei starałem się grać spokojnie (niestety kosztem znacznie większego zużycia czasu) i nie ryzykować. Po ożywionej grze partia zakończyła się remisem przez powtórzenie posunięć w równej pozycji. Brąz wywalczył Krzysiu Gałązka – zawodnik potrafiący zagrać nieszablonowo. Wysokie miejsca zajęli Andrzej Bajgrowicz, Tadeusz Jarmołowski, oraz Mariusz Sakowski. Poniżej oczekiwań rezultat Rysia Cegłowskiego – ale należy uwzględnić, że przybył na turniej na kulach!, a wcześniej musiał poddać się skomplikowanym zabiegom medycznym. Na więcej stać ponadto Mirka Niedźwieckiego. Wydaje mi się, że wytrąciła go z równowagi nie tylko przegrana z Jarkiem Dębińskim w kompletnie wygranej pozycji. Mirek jest bowiem wyczulony na hałas (podobnie jak Fischer) i jak się zdenerwuje, to już nie myśli o pozycji na szachownicy. Jednym słowem, jak opanuje emocje, to wyniki same przyjdą. Drużynowe Mistrzostwo Garnizonu zdobyła Wojskowa Akademia Techniczna.

Chciałbym zauważyć, że ufundowane puchary były najokazalsze w kilkunastoletniej historii Mistrzostw. Cieszy fakt, że i nowy Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. dr Wiesław GRUDZIŃSKI ceni królewską grę.

Nie należy zapomnieć o licznych książkach szachowych ufundowanych przez Jerzego Morasia z wydawnictwa Penelopa. Na pochwałę zasługuje również sprawne sędziowanie w wykonaniu Bartosza Prażmowskiego.

Do zobaczenia przy szachownicy za rok!

Sławomir Kędzierski