Szachy live
SZKOLENIE
Statystyka

Wizyty dzisiaj5
Wizyty60936
Państwa
Top 5:
Unknown flag 57%Unknown (35013)
Poland flag 18%Poland (11130)
China flag 6%China (3485)
Germany flag 5%Germany (3279)
Ukraine flag 4%Ukraine (2706)
60936 Wizyty z 120

Otwarte Mistrzostwa UKSz Hetman_A

I Runda.

A u nas jak u Hitchcoca. Na początek trzęsienie ziemi a potem napięcie, mam nadzieję, zacznie narastać. Takim trzęsieniem ziemi w pierwszej rundzie była porażka zawodnika nr 1 turnieju Rafała Grzelaka ze specjalistą od niespodzianek Marcinem Kalhornem. Pozostałe mecze rundy już bez sensacji.

II Runda.

Dziecko szczęścia. Los jak wiadomo to wyjątkowo złośliwa bestia. Na potwierdzenie tezy zapraszam do obejrzenia partii II rundy, gdzie wg Fritza jeden z rywali miał "przewagę" 17 i przegrał.  W innych partiach też los odwracał karty ale już nie tak jaskrawie jak w przytoczonym przykładzie.

 

III Runda.

I znów jak z rękawa sypnęło niespodziankami. Na trzech pierwszych szachownicach nie wygrali faworyci - były remisy.  Na 6 i 8 szachownicach faworyci przegrali. Nr 1 turnieju miniaturkami odbudowuje pozycję i przybliża się do czołówki. Niespodziewany pogromca numeru 1 z pierwszej rundy dostał lekkiej zadyszki i nie sprostał niezwykle ambitnie grającemu "nieelowcowi" kol. Dębińskiemu. Największym szczęściarzem z remisu w tej rundzie jest bez wątpienia Andrzej Kurowski, jego rywal przespał wygraną, przy przewadze wg Fritza 11 na poziomie 12(dwanaście). Nie jest to rekord turnieju, który z drugiej rundy wynosi 17.

 

IV Runda.

Tym razem bez większych niespodzianek. No może po za jednym przypadkiem, gdzie przeoczono forsownego mata w 5 posunięciach w pozycji dwie wieże na hetmana i partia zakończyła się pokojowo. Dwie partie z przyczyn medycznych dogrywano w piątek.

 

V Runda. Mała niespodzianka - porażka turniejowej "dwójki" z "trójką". Już nie ma zawodników bez zdobyczy punktowych.

 

VI Runda. Turniej się rozkręca. Artur Grzelak jak "czołg" rozbija kolejnych rywali odrabiając stratę z I rundy nieuchronnie zbliża się do czołówki. Po zwycięstwie w rundzie II kategorię zapewnił sobie Rodak, blisko II jest Borowski.

 

VII Runda. W pojedynku na szczycie pomiędzy  Grzelakiem i Sujkowskim pokojowy remis skutkujący tym, że o ostatecznym zwycięstwie może decydować punktacja pomocnicza. Remis Borowskiego daje mu II kategorię. Porażka najmłodszego zawodnika turnieju Maćka Solnickiego z "Centralnym"oddaliła go od wymarzonej II.

 

VIII Runda. Porażka faworyta i lidera wojskowych Sławka Kędzierskiego z Arturem Grzelakiem. W bardzo prestiżowy pojedynku przyjaciół z nadmorskim rodowodem zwycięstwo MW nad SP. Maciek Solnicki "na plecach" Dyrektora Turnieju wjechał po II kategorię.

Marcin Kalhorn o krok od podium i normy na "jedynkę" - spluwamy przez lewe ramię i trzymamy kciuki aby nie zapeszyć - sport oczekuje i lubi niespodzianki. Pojedynek aspirantów do wysokich lokat Cegłowskiego i Bieleckiego przełożony na piątek, więc rywali 9 rundy poznamy dopiero późnym wieczorem.

 

IX Runda. Rozegrana na raty. Faworyci wygrali swoje pojedynki, no moze z jedną małą niespodzianką w postaci zwycięstwa Seniora Janusza Kwieka nad Pawłem Bieleckim, któremu być może widoki hiszpańskich plaż, pomarańczowych ogrodów i meczy hiszpańskiej ligi rozpraszały koncentrację. Gratulacje dla Pana Janusza za zwycięstwo turniejowej klasyfikacji seniorów 60+. Marek Chomczyk remisem powstrzymał marsz Marcina Kalhorna po "normę na jedynkę"  ale pojawiła się też szansa na pierwszą normę w historii turniejów w Hetmanie na tytuł kandydata. Aby nie zapeszać dajemy zainteresowanym szansę na samodzielną ocenę. No i wreszcie sytuacja  przed ostatnią rundą a będzie się działo. Dopiero trzecia punktacja pomocnicza liczbą zwycięstw wyłania lidera Artura Grzelaka tuż przed Pawłem Sujkowskim. Ostateczny triumf jednego z nich, przy założeniu, że wygrają ostatnie pojedynki, zależeć będzie od innych wyników ostatniej rundy. Los sprawił też, że w bezpośrednim  pojedynku o "pudło" spotkają się Kwiek z Kędzizerskim. Emocji nie zabraknie więc do zakończenia ostatniej partii turnieju.  Zapraszamy do obejrzenia ostatniej rundy.

 

X Runda. Wspaniałym zwycięstwem Pawła Sujkowskiego zakończyły się Otwarte Mistrzostwa UKSz Hetman_A. Ostateczny wynik nie był znany do zakończenia ostatniej partii turnieju, gdyż depczący liderowi po piętach m Artur Grzelak dopiero w trzeciej pomocniczej punktacji liczbą zwycięstw ustępował  pierszeństawa. Ostatecznie pół punktu małego Buchholtza zadecydowało o drugim miejscu ale podziwu godna jest wspaniała pogoń Artura do czołówki po wpadce z pierwszej rundy. Tryumf Pawła zasłużony tym bardziej, że poparty normą na kandydata. A normy - ostatecznie zdobyto jeszcze trzy "dwójki", w tym przez najmłodszego uczestnika turnieju Maćka Solnickiego. Znalazło to właściwe odzwierciedlenie w funduszu nagrodowym o mało nie doprowadzając do deficytu budżetu organizatora.  Turniej był zarazem Mistrzostwami Garnizonu Warszawa 2011 w szachach klasycznych, jako że Hetman zrzesza prawie wszystkich szachistów Warszawy zawodowo z wojskiem zwązanych. W tej kategorii tryumfował major Sławomir Kędzierski, dla którego był to już .... oj trudno policzyć, który tutuł?. Nie wiadomo, czy bardziej Sławkowi gratulować, czy pozostałych besztać za niedostatki w umiejetnościach w królewskiej grze. Należy nadmienić, że w kategorii open Sławek ustąpił tylko wymienionej dwójce. Jeszcze jedno wyróżnienie należy wymienić a mianowicie pierszeństwo Janusza Kwieka w kategorii senior 60+. Pochwałom turnieju przez uczestników nie było końca. Niektórzy postanowili z marszu wziąć udział w wiosennej edycji zaczynającej się już za tydzień tym razem jako kołówka, a część z tych, którym się nie bardzo powiodło, postanowili dla odmiany spróbować szczęścia u "konkurencji" w YMCE u Marka Prusa. Tym Panom na razie dziękujemy i zapraszamy na Jesienne granie w Hetmanie. Oprócz "kołówki" A równolegle toczyć się będzie "szwajcar" B.

Otwarte Mistrzostwa UKSz Hetman_A - szczegóły http://www.chessarbiter.com/turnieje/t_5741/

Poprawiony (sobota, 02 kwietnia 2011 07:25)